Yamaha WR125R
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Yamaha WR125R 2026 Erfarenheter och expertutvärderingar
FunkyFrankee
Yamaha WR 125R är den mest mångsidiga 125:an vi har kört på senare tid. Den klarar stadskörning och terräng med bravur, men du måste känna till dess gränser på landsvägen. VVA-motorn överraskar med tryck från botten och varvtalskraft från toppen. För 4 990 franc får du en japansk motorcykel med verklig substans. Om du letar efter en A1-enduro som kan göra mer än att bara ta sig från A till B, är det här hojen för dig.

Viktig specifikation Yamaha WR125R 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor |
|---|---|
| Håldiameter | 52 mm |
| Slag | 58.7 mm |
| Motoreffekt | 14.5 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 10000 varv/min |
| Vridmoment | 11.3 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11.2 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Transistor |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | OHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 125 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
| Diameter | 41 mm |
| Slaglängd | 215 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | Länkning |
| Märke | Kayaba |
| Slaglängd | 187 mm |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Enkel vagga |
| Lutningsvinkel | 28.2 grad |
| Försprång | 117 mm |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 267 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Manövrering | Hydraulik |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 220 mm |
| Kolv | Enkel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Motorstyrning, Variabel ventiltid |
|---|
Mått och vikter
| Diameter på framhjul | 21 tum |
|---|---|
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Längd | 2160 mm |
| Bredd | 840 mm |
| Höjd | 1195 mm |
| Hjulbas | 1430 mm |
| Säteshöjd | 875 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 138 kg |
| Bränsletankskapacitet | 8.1 l |
| Räckvidd | 320 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 55 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 2.3 l/100 km |
| Markfrigång | 240 mm |
Utrustning
| Utrustning | LED-strålkastare, Anslutbarhet, Belysning |
|---|
Pris Yamaha WR125R
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Yamaha WR125R Historik
Yamaha WR125R 2017

15 hk
124.7 cm3
133 kg
Yamaha WR125R 2016

15 hk
124.7 cm3
133 kg
38 279,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha WR125R 2015

15 hk
124.7 cm3
133 kg
24 852,00 krgenomsnittl. marknadspris
Yamaha WR125R 2014

15 hk
124.7 cm3
133 kg
Yamaha WR125R 2013

15 hk
124.7 cm3
133 kg
Yamaha WR125R 2012

15 hk
124.7 cm3
133 kg
Yamaha WR125R 2011

15 hk
124.7 cm3
133 kg
Yamaha WR125R 2010

15 hk
124.7 cm3
133 kg
Yamaha WR125R 2009

15 hk
124.7 cm3
133 kg
Frågor och svar Yamaha WR125R
- Vilket är aktuellt marknadspris för Yamaha WR125R?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Yamaha WR125R, tillverkningsår 2026, är 114 930 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 16 km.
- Vilken av dem är bäst? Yamaha WR125R eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Yamaha WR125R?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Yamaha WR125R motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Yamaha WR125R? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2017, var prisstabiliteten för en Yamaha WR125R dålig jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar. Pristendensen var -15% under det första året och TrendSecondYear}% under det andra året.
- Hur populär Yamaha WR125R?
- Det finns en medelstark efterfrågan på en Yamaha WR125R efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses sällan på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Yamaha WR125R Bilder
Källa: 1000PS
Visa fler bilder
















